PIC18F87K22 Microchip Integrated Circuit Microcontrollers MCU
ShenZhen QingFengYuan Technology Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : MICROCHIP
Model Number : PIC18F87K22
Place of Origin : USA
MOQ : 1
Price : Communicable
Payment Terms : D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 10000PCS PER WEEK
Packaging Details : STANDRAD
Product Category : 8-bit Microcontrollers - MCU
Series : PIC18F87K22
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TQFP-64
Core : AVR
Program Memory Size : 16 kB
Data Bus Width : 8 bit
ADC Resolution : 10 bit
Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Number of I/Os : 54 I/O
Data RAM Size : 1 kB
Supply Voltage - Min : 1.8 V
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Packaging : MouseReel
Brand : Microchip Technology
Data RAM Type : SRAM
Data ROM Size : 512 B
Contact Now
Microchip Technology PIC18F High-Performance Microcontrollers
Microchip Technology PIC18F High-Performance Microcontrollers combine large Flash/EE/RAM memory, a rich peripheral integration, XLP, and 5V support for a variety of general-purpose applications. These 28-, 40-, and 44-pin devices deliver Core Independent Peripherals like CWG, WWDT, CRC/Memory Scan, Hardware CVD, Zero-Cross Detect and Peripheral Pin Select. These features provide for increased design flexibility and lower system cost.
  • C compiler optimized RISC architecture
  • Only 83 instructions
  • Operating speed:
    • DC 64MHz clock input
    • 62.5ns minimum instruction cycle
  • Programmable 2-level interrupt priority
  • 31-Level deep hardware stack
  • Three 8-Bit Timers (TMR2/4/6) with Hardware Limit Timer (HLT)
  • Four 16-Bit Timers (TMR0/1/3/5)
  • Low-Current Power-on Reset (POR)
  • Power-up Timer (PWRT)
  • Brown-out Reset (BOR)
  • Low-Power BOR (LPBOR) option
  • Programmable code protection
  • Windowed Watchdog Timer (WWDT):
    • Timer monitoring of overflow and underflow events
    • Variable pre-scaler selection
    • Variable window size selection
    • All sources configurable in hardware or software
We Specialize in IC SEMICONDUCTOR
NOTE:
OUR PRICE IS NOT CONFIRM, PLEASE KINDLY CONTACT US FOR THE CORRECT PRICING AND AVAILABILITY.
Specifications
(IC)
1. Professional IC supplier
2. Sell Original and new ICs, Integrated Circuits (ICs) > Memory
3. Fast delivery, ship in 3-8 days
4. Lead free/RoHS Compliant, data code is newest
Product Description
Manufacturer
Original brand
Lead Free Status Lead free / RoHS Compliant
Packaging & Shipping
We offer two kinds of shipping methods:
1.Economy Shipping way (China post air mail)
Tracking website: http://www.17track.net/en
Area
Normally delivery time
Basic 0.1KG
Extend 0.1KG
15 to 30 working days
1. Generally we can ship within 3 working days, Otherwise, we will inform in the invoice in advance.
4. Any import fees or charges are the buyer's responsibility.
Our Services
3. We 100% make sure the good quality of new&original goods.